A Körös- holtágon bárki vezethet olyan csónakot, vagy hajót, ami max. 10 lóerős motorral van felszerelve. A vízi KRESZ szabályai ugyanakkor ezekre a járművekre is érvényesek. Sőt, azokra is, akik kajakkal vagy/és kenuval fedezik fel a folyószakaszt. A víziközlekedésben is jobbra tartás van érvényben.
A törvény megfogalmazása szerint a csónak olyan vízijármű, amely emberi erővel hajtott vagy gépi berendezéssel történő meghajtás esetén a motor-teljesítmény legfeljebb 7,5 kW és a hossza nem éri el a 7 métert.
Csónakot bárki vezethet, aki elmúlt 14 éves, ám gépi hajtású vízijármű esetén a vezetőnek be kell töltenie a 17. életévét, tudnia kell úszni, valamint kellő gyakorlattal kell rendelkeznie, ismernie a vízfelületet és a szabályokat.
A villákhoz tartozó Greencruizer elektromos hajók ebbe a kategóriába esnek, 6,5 LE teljesítményűek, hosszuk 6,1 m.
A csónak kötelező felszerelései:
– Mentőmellény – ahányan nem tudnak úszni + 14.életév alattiak, de legalább 1 db-nak kell lennie!
– Evező, horgony – 1-1 db
– Kötél vagy lánc – legalább 10 fm
– Legalább 1 liter űrméretű vízmérő eszköz – 1 db
– Egy db elektromos üzemű, szokásos erősségű, fehér fényű, szükség szerinti irányba fordítható fényforrás, valamint tartalékizzó
Szabályok:
Elsőbbségadás
Vízen is a jobbra tartás szabályát kell alkalmazni. Egy-egy szűk öblítőben evezhetünk akár középen is, de ha jön egy másik vízijármű, mindenképp húzódjuk le jobbra. A szabály szerint a nagy hajó elsőbbséget élvez minden más előtt. Aztán azé az elsőbbség, amelyik vízen közlekedő jármű jobban ki van téve a természet erőinek, pl a vitorlás hajó. A következő az evezős, ami előnyt élvez a gépi hajtásúakkal szemben, de a vitorlásnak és a nagy hajóknak elsőbbséget kell adnia. A gépi kishajónak és csónaknak előnyt kell adnia az evezősnek, a vitorlásnak, valamint a nagy hajónak. Tehát, ha vízre megyünk az elektromos hajókkal, adjuk meg mindenkinek az elsőbbséget.
Alkoholfogyasztás
A magyar törvények kimondják, hogy ittas vagy bódult állapotban tilos vezetni. Tilos akkor is, ha vízen közlekedünk!
Sebességkorlátozás
A megengedett sebesség nem lehet több 10 km/h-nál. Az öblítőcsatornákban pedig úgy kell elhaladni egymás mellett, hogy ne keltsen egyik fél se hullámot. A kikötött hajók és az úszóművek mellett úgy szükséges elhaladni, hogy ne keletkezzen olyan hullám vagy szívóhatás, amely úgy megmozgatja a vizet, ami által a hajók egymásban kárt tehetnének vagy az ott tartózkodó személyek veszélybe kerülhetnének.
Ha vízitúrára indulunk, minden esetben legyen nálunk a telefonunk egy vízhatlan tokban, hogy tudjunk segítséget kérni!
A viharjelzést és az időjárás előrejelzést mindig figyeljük, mielőtt útnak indulunk.
Mentőmellényt adjunk kiskorú gyermekeinkre és azokra, akik nem tudnak úszni!
HAJÓKÁZÁS KÖZBEN A HORGÁSZOK ÚSZÓIT KERÜLJÜK KI, NE OKOZZUNK MÁSOKNAK KELLEMETLENSÉGET! LASSÍTSUNK ÉS ÓVATOSAN MANŐVEREZZÜNK!